Βρίσκεστε εδώ: HomeΕιδήσειςΑθλητισμόςΚαστρίτσα-Πίνδος Κόνιτσας 1-2

Καστρίτσα-Πίνδος Κόνιτσας 1-2

Προελαύνουν Ελεούσα και Κόνιτσα

Σε μάχη για δύο εξελίσσεται πλέον το πρωτάθλημα της Α' ερασιτεχνικής μετά τις χθεσινές (23/12) νίκες Ελεούσας και Κόνιτσας και παράλληλα τις βαθμολογικές απώλειες Μικρασιατών και Ασβεστοχωρίου.

Ο πρώτος γύρος, πάντως, ολοκληρώθηκε με την Ελεούσα να παίρνει τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα και να έχει τον πρώτο λόγο για την άνοδο, ωστόσο προμηνύεται σκληρή μάχη στο β' μισό του πρωταθλήματος.

Στα αγωνιστικά τώρα, η Ελεούσα ήταν καλύτερη από το Ροδοτόπι και δίκαια έφτασε στη νίκη με σκορ 3-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Βαζάτη, ο Τσαντής διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ο Νούσιας μείωσε για το Ροδοτόπι προσωρινά σε 2-1 για να "σφραγίσει" τελικά το "τρίποντο" για την Ελεούσα ο Χαρίσης, που έκανε το 3-1.

Από αγχωτική ανατροπή συνοδεύτηκε το παιχνίδι της Καστρίτσας με την Πίνδο Κόνιτσας, με τους Ακρίτες να κερδίζουν με 1-2. Οι γηπεδούχοι δίνουν τη μάχη της παραμονής και ψάχνουν βαθμούς σε όλα τα ματς κι έτσι μπήκαν φουριόζοι στον αγώνα σκοράροντας μόλις στο 2ο λεπτό με τον Τσιγαρίδα. Η Κόνιτσα απάντησε με γκολ-πέναλτι του Μουρεχίδη, ενώ ο ίδιος παίκτης έδωσε τη μεγάλη νίκη στην Κόνιτσα στο 89ο λεπτό. Καστρίτσα και Κόνιτσα είχαν από ένα δοκάρι στο παιχνίδι με τους Νάκο και Βλάχο αντίστοιχα.